شرکت گوگل به تازگی امکانی ویژه را از طریق اپلیکیشن جست و جوی خود به کاربران ارائه داده که از طریق آن می‌توان اقدام به تشخیص موسیقی با زمزمه کرد.

قابلیت تشخیص موسیقی با زمزمه برای تمامی کاربران اندروید و آیفون ارائه شده است و کاربران کافی است اقدام به دانلود و نصب نسخه جدید اپلیکیشن گوگل روی تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های خود کنند.

برای دسترسی به این قابلیت، باید ویجت مربوط به جست و جوی محتوا یا جست و جوی موسیقی را در صفحه هوم دستگاه اندرویدی یا مبتنی بر آی او اس و آیپد او اس اضافه کرد و با فشردن آن شروع به زمزمه بخش مشخصی از آهنگ مورد نظر کرد. این قابلیت می‌تواند به‌صورت لحظه‌ای زمزمه موسیقی کاربر را دریافت و آنالیز کند و از طریق آن نام موسیقی مورد نظر را آماده پخش کند.

البته کاربران اندروید می‌توانند با استفاده از این قابلیت به‌صورت مستقیم آهنگ مورد نظر را که گوگل پیدا کرده در سرویس‌های موسیقی نظیر اسپاتیفای تست کنند. در تشخیص موسیقی با زمزمه کرد.

بررسی‌های اولیه‌ای که اِن آی سی از این قابلیت در زمان تنظیم این نوشته انجام داده حاکی از آن است که قابلیت یاد شده موسیقی‌های انگلیسی زبان را به درستی تشخیص می‌دهد، اما هنوز این قابلیت امکان تشخیص موسیقی‌های فارسی زبان را ندارد. هرچند که در زبان انگلیسی نیز دقت آن فعلاً کم است و ممکن است نیاز به چندین بار تست و زمزمه داشته باشید.

گفتنی است که برای استفاده از این قابلیت حتی لازم نیست بخشی از آهنگ موسیقی را در ذهن داشته باشید، بلکه کافی است ریتم آن را با دهان زمزمه کنید تا گوگل نام موسیقی مورد نظر را برای شما تشخیص دهد و نتیجه را به نمایش بگذارد.

گفتنی است که این قابلیت احتمالاً در آینده نزدیک بهبودهای بیشتری پیدا می‌کند و احتمالاً بتوان موسیقی‌های فارسی زبان را نیز با زمزمه تشخیص داد.